Aktualności

Dzień bezpiecznego Internetu

Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.
W dniu 06.02.2018r. obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu....

W tym dniu jak nigdy warto wspomnieć i zachęcić do stosowania środków bezpieczeństwa sieciowego w pracy i w domu. Tak jak zamykamy samochód, drzwi od własnego mieszkania, sprawdzamy czy żelazko jest wyłączone... tak samo zwracajmy uwagę na to czy wylogowaliśmy się idąc do kuchni po kawę, ustawiliśmy mocne hasło, nie zostawiliśmy ważnych dokumentów na biurku. A jeżeli mamy dostęp do danych osobowych- czy są one przechowywane zgodnie z procedurami, a przede wszystkim z poszanowaniem dla osoby, która te dane powierzyła...

Nie używajmy w pracy PenDrive przyniesionych z domu, nie używajmy sieci firmowej do ściągania filmów i muzyki, nie przechowujmy na komputerach służbowych materiałów prywatnych. Przecież komputer służbowy może zostać w przyszłości wykorzystany przez inną osobę... a nasze prywatne dane przekazane wraz z nim.

Monituj  o wszystkich dziwnych zachowaniach Twojego sprzętu, komunikatach, których wcześniej nie było- bezpośrednio do jednostki odpowiedzialnej (kierownika lub Działu Obsługi Informatycznej). Nigdy nie próbuj nieznanych błędów naprawiać samodzielnie. W szczególności nie stosuj oprogramowania do "czyszczenia" komputera, gdyż często to właśnie oprogramowanie jest źródłem zagrożenia.

Pamiętajmy że nie wszyscy w sieci są uczciwi, a wręcz czekają na Twój błąd, aby uzyskać wymierne korzyści materialne, niestety często właśnie Twoim kosztem.

 
« powrót